«دایرةالمعارف بزرگ اسلامی» مهم‌ترین کتاب پس از بحار‌الانوار است
48 بازدید
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری کتاب ایران
تعداد شرکت کننده : 0

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، مراسم نقد و بررسی کارنامه «دایرةالمعارف بزرگ اسلامی» به مناسبت انتشار جلد بیستم این مجموعه، با حضور نویسندگان حوزه دین، منتقدان و مسوولان مرکز دایرةالمعارف بزرگ اسلامی دیروز(سه‌شنبه 17 دی‌ماه) در انجمن‌های علمی حوزه علمیه قم برگزار شد. 

محمد اسفندیاری در این نشست با بیان این‌که در 300 سال گذشته کتاب‌های دینی مهمی نگاشته شده‌اند اما از این میان، مجموعه «دایرةالمعارف بزرگ اسلامی» کتاب مهم و کم‌نظیری است، اظهار کرد: اگر بخواهیم پس از «بحارالانوار» بر یک کتاب که سرآمد سایر آثار دینی باشد، اشاره کنیم بدون تردید آن کتاب «دایرةالمعارف بزرگ اسلامی» است. علامه مجلسی سال یک هزار و 110 هجری قمری درگذشت و از آن زمان تاکنون پس از گذشت بیش از 300 سال، کتابی چنین پرمحتوا از مقالات و مطالب علمی در جهان اسلام نگاشته نشده است.

وی با بیان این که در بین کتاب‌های مرجع نگاشته شده در موضوعات دینی «دایرةالمعارف بزرگ اسلامی» بر اساس میزان رجوع فراوان، جایگاه ویژه‌ای در میان پژوهشگران و مجامع علمی دارد، گفت: بسیاری از کتاب‌های مرجع دینی مطالب علمی را اندک‌ اندک ارایه می‌کنند و برخی دیگر میزان بیشتری از اطلاعات را در اختیار مخاطب قرار می‌‌دهند اما دایرةالمعارف بزرگ اسلامی از  کتاب‌هایی به شمار می‌رود که اطلاعات وسیعی را در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

نویسنده کتاب«شب قدر و کتاب» گفت: در سه قرن گذشته آثار ارزشمندی مانند «جواهرالکلام»،«رسائل»، «البرهان»، «اعیان‌الشیعه»، «المیزان»، «معجم ‌الرجال ‌الحدیث»،«قوانین»،«کفایه» و«الغدیر» در حوزه فقه، اصول، رجال و علم حدیث نوشته شده‌ است اما نمی‌توان این کتاب‌ها را با هم مقایسه کرد. دایرةالمعارف بزرگ اسلامی نیز از این قاعده مستثنی نیست اما اگر بخواهیم کتابی را برگزیده همه این کتاب‌ها معرفی کنیم، به یقین این کتاب «دایرةالمعارف بزرگ اسلامی» است.

وی افزود: ویژگی‌های گفته شده درباره این کتاب مسوولیت نویسندگان و محققان این کتاب را سنگین‌تر می‌کند تا این مجموعه را بدون هر گونه اشتباهی منتشر کنند.